poradnia laktacyjna Mataja


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

Co musisz wiedzieć o tym, jak wygląda konsultacja
w Poradni Laktacyjnej Mataja?

Wiele kobiet przed swoim pierwszym spotkaniem z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym online lub na żywo ma mnóstwo wątpliwości. Jak przygotować się do takiego spotkania? Co mieć przy sobie, a o czym powiedzieć wcześniej? W jaki sposób przebiega taka konsultacja i czy ktoś może Ci towarzyszyć? Za co płacisz CDL i czego możesz oczekiwać? Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

więcej/mniejW jakich sytuacjach warto zgłosić się do Poradni Laktacyjnej Mataja?

Do Poradni Laktacyjnej Mataja możesz zgłosić się już w czasie ciąży! Dzięki temu dowiesz się, jak przygotować się do karmienia piersią i wystartować z laktacją po porodzie. Koniecznie umów się na wizytę również wtedy, gdy zaczęłaś już swoją przygodę z laktacją i chcesz wiedzieć, czy wszystko robisz prawidłowo oraz na co zwrócić baczną uwagę. Wreszcie oferta Poradni jest dla Ciebie także wtedy, gdy na drodze mlecznej jesteś już długo, ale niespodziewanie pojawiły się pewne trudności: ból, zastoje, kłopoty z układem pokarmowym dziecka, chcesz zmienić sposób karmienia piersią, przerwać je na jakiś czas lub zakończyć.

więcej/mniejCzy wizyty domowe odbywają się w Twojej okolicy?

Domowych porad laktacyjnych udzielam na terenie miast aglomeracji śląskiej, takich jak: Czeladź, Będzin, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom, niektóre dzielnice Rudy Śląskiej, Świętochłowice, Katowice i okolice. Dojeżdżam do większości domów w tych miejscowościach, które znajdują się w promieniu 15-20 km od Czeladzi – jeśli nie jesteś pewna, czy Twój adres jest na tej liście, napisz do mnie przez formularz kontaktowy w zakładce Kontakt.
Przed złożeniem zamówienia na poradę domową skontaktuj się najpierw z doradcą w celu ustalenia terminu wizyty i możliwości dojazdu.

W sytuacji, gdy mieszkasz dalej, zapraszam Cię do wizyty w gabinecie Poradni Laktacyjnej Mataja lub do odbycia spotkania online! Jeśli nadal zależy Ci na wizycie domowej, skieruję Cię do zaufanych, współpracujących ze mną położnych.

więcej/mniejIle trwa porada laktacyjna?

Indywidualna porada laktacyjna trwa średnio od 1,5 do 2 godzin. W tym czasie zbiorę wywiad położniczo-noworodkowy oraz porozmawiamy o Twoich wątpliwościach. Zbadam Ciebie oraz dziecko pod kątem laktacji oraz przyjrzę się, jak wygląda karmienie. Po rozmowie i wnikliwej obserwacji postawię rozpoznanie: pokażę Ci, co warto zmodyfikować, wskażę Ci drogę do pokonania bieżących trudności oraz stworzę listę zaleceń na następne dni. W razie potrzeby podpowiem Ci, do jakich innych specjalistów się udać oraz umówimy się na kontrolę w wybranej przez Ciebie formie.

więcej/mniejJak przebiega porada laktacyjna?

Podczas porady laktacyjnej wszystko przebiega w atmosferze poszanowania intymności i zapewnienia Ci poczucia bezpieczeństwa. Robię co w mojej mocy, by respektować Twoje granice i jestem delikatna — co jest szczególnie istotne przy problemach bólowych. W trakcie naszego spotkania:

  • zbiorę wywiad położniczo-noworodkowy oraz dotyczący karmienia i problemów, z którymi się zgłosiłaś,
  • zbadam piersi,
  • ocenię odruchy noworodkowe, jamę ustną dziecka i wędzidełka,
  • zbadam i zważę dziecko, sprawdzę przyrosty masy ciała,
  • przyjrzę się bezpośrednio karmieniu,
  • postawię rozpoznanie i zaproponuję postępowanie,
  • nauczę Cię prawidłowej techniki karmienia w praktyce,
  • pozycjonowania dziecka do karmienia itp.,
  • omówię wszelkie Twoje wątpliwości,
  • przygotuję dopasowane do Ciebie zalecenia.

Na koniec konsultacji umówimy się na ewentualną kontrolę w wybranej przez Ciebie formie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, podpowiem Ci również, do jakich innych specjalistów powinnaś się udać.

więcej/mniejJak nastroić się do wizyty domowej?

Do porady laktacyjnej w domu nie przygotowuj się pod kątem sprzątania, gotowania przekąsek czy wyjściowego ubrania – chyba że sprawia Ci to przyjemność! Cały urok, ale też niewątpliwy luksus wizyt domowych tkwi w tym, że odbywają się one w Twoim naturalnym, domowym środowisku.

To, na co powinnaś zwrócić uwagę, to aby:

  • dziecko w miarę możliwości było przed karmieniem,
  • nie odciągać mleka – ew. przygotować małą porcję mleka matki lub mieszanki, gdy dziecko jest dokarmiane,
  • wyjąć książeczkę zdrowia dziecka,
  • przygotować wszelkie akcesoria do karmienia piersią (kapturki, butelki, SNS),
  • stworzyć listę pytań, aby nie umknęły.

Ważne: jeśli czujesz się chora lub dostrzegasz u domowników objawy infekcji, poinformuj mnie o tym – przełożymy konsultację na inny termin!

więcej/mniejW jaki sposób przygotować się do wizyty w gabinecie?

Jeśli wybierasz się na wizytę do Poradni Laktacyjnej Mataja, przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać. Oprócz tego zabierz ze sobą:

  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • pieluszkę tetrową,
  • pampersy i chusteczki nawilżane,
  • ewentualnie ubranie malucha na zmianę,
  • ulubiony rogal do karmienia, jeśli takowy masz,
  • odciągnięte mleko/mieszankę i butelkę do karmienia w przypadku dzieci dokarmianych,
  • akcesoria laktacyjne (laktator, SNS, kapturki), których używasz.

Ważne: podczas wizyty w gabinecie przestrzegam szczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny. Jeśli u Ciebie, dziecka lub osoby towarzyszącej występują objawy infekcji, poinformuj mnie o tym – zmienimy termin na inny.

więcej/mniejJak przebiega konsultacja online?

Jeśli mieszkasz poza obszarem, w który dojeżdżam, a z jakichś powodów nie chcesz skorzystać z wizyty w gabinecie, umów się na wizytę online. Po umówieniu terminu spotkania:

  1. Przygotuj materiały, które ułatwią mi postawienie rozpoznania: filmiki i zdjęcia na których widać buzię dziecka, pozycje do karmienia piersią i butelką oraz inne rzeczy, na które mam zwrócić uwagę. Szczegółowe kwestie dotyczące tego, czego potrzebuję, wyślę Ci w wiadomości po pierwszej rozmowie telefonicznej lub w odpowiedzi na e-mail. Stwórz także listę pytań, które chcesz mi zadać.
  2. Powyższą dokumentację wyślij mi mailowo 24h przed spotkaniem.
  3. Krótko przed połączeniem online nie karm dziecka i nie odciągaj mleka.
  4. W wyznaczonym terminie połączymy się przez np.: WhatsApp lub Skype. Pokażesz mi, jak karmisz dziecko, porozmawiamy o nadesłanych materiałach, zadam Ci kolejne pytania. Na podstawie wywiadu i obserwacji przygotuję zalecenia, które wyślę Ci drogą mailową.

Porada laktacyjna online trwa około 1-1,5 godziny.

Ważne: nie wszystkie trudności da się rozwiązać drogą online. W określonych przypadkach zasadne może być wyłącznie spotkanie na żywo czy konsultacja z innym specjalistą.

więcej/mniejJak wygląda konsultacja telefoniczna?

Konsultacja telefoniczna to skuteczne rozwiązanie dla trudności związanych np. z odstawianiem dziecka od piersi, analizą przyrostów, przechowywania i odciągania mleka i innych tematów, które nie wymagają badania fizykalnego czy obserwacji sposobu karmienia. Jeśli chcesz z niej skorzystać:

  1. Po wykupieniu odpowiedniej pozycji, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, aby ustalić termin rozmowy. Wstępnie ustalimy tematykę i potrzebne mi ew. materiały, jak zdjęcia czy filmiki. Otrzymasz ode mnie wiadomość z ustaloną datą konsultacji i informacjami dotyczącymi płatności.
  2. Gdy nadejdzie pora trwającej około 30 minut rozmowy telefonicznej, postaram się rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące karmienia piersią.

Ważne: rozmowa telefoniczna nie zastępuje badania na żywo ani obserwacji karmienia — należy więc traktować ją raczej jako wskazówkę dotyczącą postępowania, niż pełnowartościowe zidentyfikowanie problemu.

więcej/mniejKto może być obecny podczas porady laktacyjnej?

Jeśli czujesz taką potrzebę, podczas porady laktacyjnej może towarzyszyć Ci jedna wybrana osoba, która na co dzień wspiera Cię w karmieniu piersią: partner, przyjaciółka czy babcia dziecka! Zaproś na to spotkanie kogoś, kto będzie dla Ciebie pomocą w postaci dodatkowej pary uszu i oczu, kto dostrzega to, z czym się zmagasz i opowie nieco więcej o obecnych trudnościach ze swojej perspektywy. Dzięki współudziale w spotkaniu w domu, gabinecie czy online ten bliski Ci człowiek dowie się, jak może pomagać Ci w Twojej dalszej drodze mlecznej!

więcej/mniejCzego możesz spodziewać się po płatnej konsultacji laktacyjnej?

Na cenę porady laktacyjnej składa się nie tylko czas poświęcony na dojazd oraz na samą, trwającą nierzadko nawet do 2 godzin, konsultację. Oprócz tego w niektórych z dostępnych pakietów przez długi czas jestem dla Ciebie dostępna telefonicznie lub mailowo, aby wspierać Cię we wdrażaniu zaleceń oraz odpowiadać na wszelkie pojawiające się przez ten czas pytania!

więcej/mniejJak zapłacić za konsultację?

Za konsultację zapłacisz, kupując wybrany przez Ciebie pakiet lub poradę indywidualną w wybranej formie w zakładce Sklep. Jeśli spotkanie odbywa się w Twoim domu, istnieje również możliwość zapłaty kartą lub gotówką. Przed zakupem porady przez sklep skontaktuj się z doradcą w celu ustalenia terminu wizyty i możliwości dojazdu.